تبلیغات
اندیشه ای اسلامی ، بانکداری ایرانی - امنیت ایران چک های جدید (آموزش تصویری)
 
اندیشه ای اسلامی ، بانکداری ایرانی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : احمد یاری
مطالب اخیر
نویسندگان

امنیت ایران چک های جدید (آموزش تصویری)

 با ممنوع شدن انتشار انواع چک پول توسط بانکها، انتشار چک پول در انحصار بانک مرکزی درآمد. این اقدام به منظور تامین ابزار مبادله و قابل اتکا برای مردم و نیز برای جلوگیری از آثار تورم زای روش قبلی انتشار چک پولها می باشد و درعین حال با انگیزه افزایش ضریب ایمنی ایران چکهای در اختیار مردم انجام گرفته است.

ویژگی های امنیتی ایران چک مذکور همانند اسکناس 50 هزار ریالی می باشد و از نظر نوع کاغذ و طراحی و چاپ از تمام ویژگی های لازم برخوردار است. 
 
در ادامه به تفکیک مشخصات ظاهری و ویژگیهای امنیتی تراول چک های 500000 و 100000 تومانی بانک مرکزی می پردازیم. 
 
مشخصات ظاهری ایران چک 50000 تومانی بانک مرکزی


   1. مبلغ اسمی ایران چک بانک مرکزی در این مرحله 500.000 ریال و رنگ آن نیز ترکیبی از رنگهای صورتی و بنفش می باشد.
   2. متن ایران چک 500.000 ریالی مزین به تصویر بارگاه امام رضا (ع) بوده و آرم بانک مرکزی نیز در وسط ایران چک درج شده است.
   3. شماره سریال ایران چک بانک مرکزی مطابق ذیل می باشد .
   4. در ظهر ایران چک بانک مرکزی دو محل جهت درج امضای خریدار و امضای واگذارنده لحاظ شده است که نیازی به اخذ آنها از مشتری به هنگام فروش و بازخرید نمی باشد.
   5. در ظهر ایران چک، محلی جهت اخذ مشخصات دریافت کننده وجه چک لحاظ گردیده که به هنگام ابطال ایران چکهای بانک مرکزی می بایست توسط مشتری تکمیل شود.
 
 
 مشخصات ظاهری ایران چک 100000 تومانی بانک مرکزی
 
1- مشخصات روی چك

   1. تصویر تخت جمشید در سمت راست روی ایران چك
   2. واترمارك تصویر فردوسی در سمت چاپ و در خمیره كاغذ كه در مقابل نور از دو طرف ایران چك قابل رؤیت می باشد.
   3. واترمارك عدد 1.000.000 در زیر واترمارك تصویر فردوسی
   4. نخ امنیتی پنجره ای كه از نوع هولوگرام و با نوشته 1.000.000 به صورت بی رنگ در بطن نخ می باشد.
   5. نخ امنیتی پنهان كه درون كاغذ قرار گرفته و از نوع فلورسنت و با نوشته بانك مركزی جمهوری اسلامی ایران است.
   6. فیبرهای مرئی كه در سطح چك پراكنده است و بدون هیچ گونه ابزاری قابل مشاهده است.
   7. طرح مخفی در قسمت كتیبه بالا، عبارت (IRAN CHEQUE 100) كه با تغییر زواید دید در حالتی كه ایران چك به صورت افقی در مقابل چشم قرار گیرد قابل رؤیت می باشد.
   8. كلیه نقاطی كه به رنگ سبز و قهوه ای روی ایران چك نشان داده شده است چاپ برجسته می باشند كه با انگشتان دست به سهولت قابل لمس و شناسایی است.
   9. دارای شماره امنیتی فارسی در قسمت بالا سمت راست كه در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ طلایی تغییر می یابد.
  10. برای چاپ آرم بانك مركزی در قسمت وسط سطح چك از مركب حرارتی استفاده شده به گونه ای كه با لمس انگشتان دست و افزایش گرما طرح مذكور ناپدید و پس از سردشدن مجدد ظاهر می گردد.
  11. طرح سیترو (نوع اول) – در سمت چپ ایران چك عدد 1.000.000 در پشت و روی چك به صورت عمودی و ناقص چاپ گردیده كه با قرار دادن چك در مقابل نور عدد 1000000 به طور كامل رؤیت می شود.
  12. مركب ضد كپی – در طرح سیترو (نوع دوم) واقع در زیر تصویر تخت جمشید مركب نارنجی رنگ در كپی رنگی از ایران چك به رنگ قهوه ای كم رنگ تغییر می یابد.

2- مشخصات پشت ایران چك

   1. در سمت چپ قسمت وسط عدد 100 به صورت نامرئی وجود دارد كه با تابش اشعه ماوراء بنفش قابل رؤیت است.
   2. قسمتهایی از پشت چك در مقابل اشعه ماوراء بنفش به رنگ سبز روشن تغییر می یابد.

ویژگیهای امنیتی ایران چک 100000 و 50000 تومانی بانک مرکزی
 
 
۱ - نخ‌های امنیتی

یکی از ویژگی‌هایی که در داخل کاغذ این ایران چک‌ها به عنوان امنیتی سازی کاغذ قرار دارد دو عدد نخ امنیتی است که مشابه یکی از آنها به نام نخ ویندو (Window) در کاغذ اسکناسهای دو هزار تومانی و ۵ هزار تومانی به کار رفته و این شکل است که در برخی نقاط اسکناس آن را به صورت ظاهر شده می‌بینیم و در برخی نقاط در داخل کاغذ اسکناس قرار گرفته است.
روی نخ ویندو ایران چک ۵۰ هزار تومانی عدد ۵۰۰ هزار ریال نوشته شده و روی ایران چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی عدد یک میلیون ریال نوشته شده است. این نخ به نام نخ هولوگرافیک هم موسوم بوده و در مقابل نور تلألؤ خاصی دارد و شکست نوری ایجاد می‌کند. تقریبا به مشخصات هولوگرام نزدیک است ولی هولوگرام نیست.
نخ دیگری که در نزدیکی این نخ کار شده به نام نخ پنهان یا Inbed است. در اسکناسهای ۱۰۰ و ۲۰۰ تومانی در داخل خمیره کاغذ کار شده که با اشعه ماوراء بنفش در رنگهای سبز، آبی، زرد و قرمز قابل مشاهده است.
اگر هر کدام از این دو مشخصه دارای خدشه باشد و یا اینکه حتی یکی از آنها وجود نداشته باشد، قطعا اسکناس یک سند اصیل نخواهد بود و از دید بانک مرکزی این سند جعلی محسوب می‌شود.

۲ - واترمارک

مشخصه دیگری که در داخل کاغذ قرار گرفته واترمارک است که در داخل تمام اسنادی که در سازمان تولید اسکناس و مسکوک بانک مرکزی تولید می‌شود مشترک است. یعنی هم در داخل اسکناس قرار گرفته و هم در کاغذ ایران چک. این مشخصه بسیار مهم است و اگر مردم با این مشخصه آشنایی کامل پیدا کنند به راحتی می‌توانند سندهای جعلی را از اصیل تشخیص دهند. به خصوص ایران چک که در آن واترمارک فردوسی به صورت سه بعدی کار شده است. این این صورت که از روشن‌ترین نقطه تا تاریک‌ترین نقطه و سایه‌روشن‌های مابین آن روی این تصویر مشخص است.
یکی از خصوصیات واترمارک فردوسی که در داخل خمیره کاغذ کار شده این است که این طرح به قدری شفاف و روشن است که از دو طرف ایران چک در مقابل نور به راحتی قابل رؤیت و تشخیص است.
روی ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی در قسمت رو، زیر واترمارک عددی در خمیره کاغذ تایپ شده به نام Etipe که عدد یک میلیون ریال را نشان می‌دهد و این نیز مشخصه‌ای است که در سندهای مجعول وجود ندارد و اگر بخواهند آن را ایجاد کنند باید با چاپ آن را ایجاد کنند که مسلما با این کار به راحتی مشخص می‌شود که عدد، تایپ شده و کاغذ اصلی نیست که دارای واترمارک و Etipe است. چون واترمارکی که توسط جاعلین روی اسناد زده می‌شود اگر در مقابل نور گرفته شود به هیچ عنوان از دو طرف قابل مشاهده نیست.

۳ - فایبرهای فلورسنتی

الیاف فلورسنتی که در داخل کاغذ ایران چک‌ها بکار رفته از دیگر ویژگی‌های امنیتی ایران چک‌ها است و با قلم‌های نوری که نور فلورسنت را پخش می‌کنند و نیز با لامپ‌های UV در چهار رنگ قابل مشاهده است. ضمنا روی خود سند هم یکسری الیاف مرئی در چهار رنگ سبز، زرد، آبی و قرمز وجود دارد.

۴- طرح ایران چک

بقیه خصوصیت‌های امنیتی مربوط به طرح ایران چک‌ها است. در روی ایران چک‌های ۵۰ هزار تومانی طرح بارگاه حضرت امام رضا(ع)، حاشیه بالای این طرح، عدد ۵۰۰ هزار که در سمت چپ این حاشیه قرار گرفته و نیز عدد ۵۰۰ هزار که در زیر بارگاه قرار گرفته دارای مرکب برجسته هستند. همچنین نوشته ایران چک به فارسی و نوشته ۵۰۰ هزار ریال به صورت برجسته بوده و زبری آن زیر انگشتان دست قابل لمس است. علاوه بر این یک عدد ۵۰ با یازده خط در کنار آن در سمت راست ایران چک طراحی شده که اینها برجستگی زیادی دارند و دقیقا با انگشتان دست قابل تشخیص است. ارتفاع این برجستگی‌ها از ۱۵ تا ۱۱۰ میکرون است.
ممکن است با دیدن عدد ۵۰ در سمت راست ایران چک این سوال پیش بیاید که بانک مرکزی به منظور آماده‌سازی مردم برای حذف صفرها این کار را کرده است. واقعیت این است که طراح و بانک مرکزی به دنبال این ذهنیت نبودند بلکه این یک خصوصیتی است که از امکان تشخیص سریع و آسان اسکناس را فراهم می‌کند. ضمنا نابینایان هم با لمس این عدد می‌توانند ارزش اسمی سند را تشخیص دهند.

۵- شماره‌گذاری روی ایران چک

روی ایران چک‌ها دو نوع شماره‌گذاری وجود دارد که یک نوع آن شماره‌گذاری فارسی در بالای سمت راست ایران چک است و دو رقم سمت راست آن به عنوان چک‌دیجیت محسوب می‌شود. بدین معنی که شماره سریال و پیش‌سریال با یک الگوریتم خاصی به هم مرتبط شده و با اعداد ثابتی حرکت می‌کنند و پس از انجام یک عملیات خاص ریاضی عدد خاصی حاصل می‌شود که دو رقم سمت راست آن عدد به عنوان چک دیجیت انتخاب شده است. زمانی که تمام شماره‌های قبل از این دو رقم به سیستم داده شود، از روی چک‌دیجیت مشخص می‌شود که رمز و اصالت سند چگونه است. اگر اعداد دستکاری شوند دو رقم سمت چک دیجیت مسلما تغییر خواهد کرد که نشاندهنده ثبت غیر واقعی اطلاعات است.
در سمت چپ پایین روش شماره‌گذاری دیگری انتخاب شده است که روی ایران چک‌های سابق هم وجود داشت ولی استفاده چندانی از آن نشده بود ولی الان با توجه به طرحی که بانک مرکزی برای ایران چک‌های بانک مرکزی داده است، این شکل شماره‌گذاری به نام MICR در پایین سمت چپ قرار گرفته است که توسط ماشین‌های MICR خوان بلافاصله تمام اطلاعات ایران چک وارد سیستم می‌شود و احتیاجی به وارد کردن دستی نیست. اطلاعات ایران چک پس از یکبار ورود این شماره به سیستم، در تمام شبکه بانکی قابل تشخیص خواهد بود.
این شماره علاوه بر این می‌تواند به عنوان یک مورد امنیتی هم محسوب شود. به علت اینکه در صورت مشابه‌سازی این سند و عبور آن از ماشین‌های MICR خوان به هیچ عنوان اطلاعاتی را به ماشین نمی‌رساند.

۶- مرکب حرارتی

روی ایران چک ۵۰ و ۱۰۰ هزار تومانی لوگوی بانک مرکزی با مرکب ترمو طراحی شده است. خاصیت مرکب ترمو این است که با قرار گرفتن انگشتان دست بر روی آن و یک مالش کوچک، طرح و لوگوی بانک مرکزی محو می‌شود و بلافاصله با کنار رفتن انگشت و قرار گرفتن طرح در دمای محیط مجددا به حالت اول بازخواهد گشت. مسلما در اسناد مشابه‌سازی شده این ویژگی قابل ارائه نیست.

۷- مرکب ضد کپی

در زیر طرح بارگاه روی ایران چک ۵۰ هزار تومانی و زیر طرح تخت جمشید روی ایران چک ۱۰۰ هزار تومانی، ۴ برگ با رنگ نارنجی وجود دارد که با مرکب ضد کپی طراحی شده است. این طرح در اسناد کپی یا اسکن شده به رنگ قهوه‌ای تیره یا مشکی تبدیل می‌شود.

۸- طرح ناقص دو طرف چک

دو ویژگی دیگر بر روی ایران چک‌های ۵۰ و ۱۰۰ هزار تومانی کار شده و توسط مردم قابل تشخیص است به نام سیترو یا طرح ناقص دو طرف چک معروف است که در اسکناس‌های ۲ و ۵ هزار تومانی نیز موجود است. این طرح به این شکل است که بخشی از طرح در روی سند کار شده و بخش دیگر در پشت آن و با قرار گرفتن در مقابل نور، طرح به صورت کامل قابل رؤیت است.
از خصوصیات سیترو این است که با عبور دادن آن از دستگاههای مشابه‌ساز، به هیچ عنوان امکان همپوشانی طرحهای رو و پشت که تکمیل کننده یکدیگر هستند وجود نخواهد داشت و با انحراف‌های عمودی و افقی در حد ۴ تا ۵ میلیمتر چاپ می‌شوند. بنابراین با قرار دادن سند در مقابل نور می‌توان با دقت در سیترو به عنوان یکی دیگر از ویژگی‌های امنیتی ایران چک اصالت سند را تشخیص داد.
طرح سیترو همچنین در مرکب آنتی کپی که بخش دیگری از آن در پشت سند وجود دارد بکار رفته است و با قرار دادن سند در مقابل نور، ۴ برگ روی سند به صورت یک گل کامل دیده می‌شود که در اسناد جعلی این طرح نیز با انحراف چاپ شده است.

۹- طرح مخفی

از دیگر ویژگی‌های مردمی که روی ایران چک وجود دارد طرح مخفی است که روی حاشیه بالای بارگاه در ایران چک‌های ۵۰ هزار تومانی و روی حاشیه بالای تخت جمشید در ایران چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی قابل مشاهده است. با قرار دادن ایران چک ۵۰ هزار تومانی به صورت افقی در مقابل نور عدد ۵۰۰ هزار در حاشیه بالای بارگاه دیده می‌شود و در سمت چپ این عدد نوشته لاتین ایران چک (IRAN CHEQUE) دیده می‌شود. در ایران چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی به علت ۷ رقمی شدن عدد و طولانی شدن آن عدد ۱۰۰ بالای طرح تخت جمشید قرار داده شد و نوشته لاتین ایران چک نیز در سمت چپ حاشیه بالا طراحی شد.

۱۰- مرکب نامرئی

ویژگی‌هایی که تا کنون نامبرده شد توسط مردم قابل تشخیص است و به اصطلاح به آنها ویژگی‌های مردمی گفته می‌شود. ایران چک‌های بانک مرکزی علاوه بر این دارای ویژگی‌های دیگری هستند که تخصصی بوده و به لامپ‌های خاص UV احتیاج دارد. در ایران چک‌های ۵۰ هزار تومانی در حاشیه پایین و بالای بارگاه و در ایران چک‌های ۱۰۰ هزار تومانی در قسمت بالا و پایین تخت جمشید مرکب فلورسنت کار شده است.
در پشت ایران چک‌های ۵۰ و ۱۰۰ هزار تومانی با مرکب نامرئی عدد ۵۰ و ۱۰۰ نوشته شده که درست روی واترمارک قرار گرفته است و فقط با لامپ UV و تابش اشعه ماوراء بنفش قابل رؤیت است. تشخیص این ویژگی یک کار تخصصی است که بانکها امکان انجام آن را دارند.

۱۱- طراحی خطی

یک کار تخصصی دیگر که در سازمان تولید اسکناس و مسکوک انجام می‌شود این است که طراحی تمامی اسناد امنیتی با نرم‌افزارهای امنیتی اجرا می‌شود و در این کار سعی بر این است که طراحی‌ها از نوع طراحی خطی باشد. در این نوع طراحی از خطهای فوق‌العاده نازک در حد ۱/۰ میلیمتر استفاده می‌شود. تمام تصاویری که روی اسناد دیده می‌شود خطی است و به علت نزدیکی فاصله این خطوط به هم حتی زیر اسکنرها و دستگاههای کپی بسیار دقیق هم قابل تفکیک نیست و طراحی خطی تبدیل به حالت نقطه‌ای می‌شود. این ویژگی با ذره‌بین با ۵ برابر بزرگنمایی قابل رؤیت است.
تمامی طرحهای پشت و روی ایران چک‌های ۵۰ و ۱۰۰ هزار تومانی به صورت خطی و امنیتی است.

۱۲- ریزنوشته

ریزنوشته یا میکروپرینت نیز یک ویژگی امنیتی دیگر در ایران چکهای ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ هزار تومانی است که توسط بانکها و بوسیله ذره‌بینی با ۵ برابر بزرگنمایی قابل مشاهده است. خطوطی در قسمت بالا و پایین حاشیه بالای بارگاه و تخت جمشید کار شده که نوشته ایران چک به صورت ریز نوشته شده و در حالت عادی به صورت خط دیده می‌شود و در صورت کپی یا اسکن شدن نیز یک خط را نشان می‌دهد.

ویژگیهای امنیتی ایران چک قابل رویت با چشم
۷ مورد از ویژگی‌های امنیتی اعم از موارد نخ امنیتی، واترمارک داخل کاغذ، سیترو داخل چاپ، طرح مخفی، مرکب ترمو بانک مرکزی، مرکب آنتی‌کپی و به طور کلی برجستگی مرکب ایران چک‌ها مربوط به مردم می‌شود و به راحتی قابل رؤیت و تشخیص است. ممکن است در برخی موارد جاعلین به غلط نشان دهند که سند مجعول برجستگی لازم را دارد. ولی این کار توسط جاعلین به نحوی انجام می‌شود که برجستگی‌های روی سند موجب تو رفتگی پشت سند شده است. در حالیکه ایران چک‌های اصیل به این شکل نیست بلکه مرکب در ارتفاعات مختلف روی سند قرار گرفته است.
علاوه بر این اگر با یک دستمال کاغذی تمیز روی ایران چک اصیل کشیده شود، مرکب برجسته روی دستمال قرار گرفته و آن را رنگی خواهد کرد.
موارد MICR، چک دیجیت، قسمت‌های فلورسنتی پشت و رو شامل نمره و بخشی از طرحهای بالا و پایین طرح اصلی، طرح مخفی عدد ۵۰ و ۱۰۰ که روی واترمارک از پشت کار شده که تنها با لامپ UV قابل رؤیت است و نیز الیاف مرئی و نامرئی که در داخل کاغذ قرار گرفته و الیاف نامرئی با لامپ UV قابل دیدن است و الیاف مرئی نیز دقیقا به صورت پراکنده و با چشم غیر مسلح قابل مشاهده است. ویژگی میکروپرینت نیز از دیگر نکاتی است که تخصصی بانکها به شمار می‌آید و البته امکان تشخیص آن توسط مردم نیز با استفاده از ذره‌بین با ۵ برابر بزرگنمایی وجود دارد.
مورد طراحی خطی و اصالت نوع مرکب و کاغذ ایران چک‌ها نیز تنها توسط بانک مرکزی بانک مرکزی قابل تشخیص است. البته خصوصیت دیگری در ایران چک‌های بانک مرکزی و اسکناس‌های دیگر وجود دارد که تنها قابل بانک مرکزی قابل خواندن و کنترل است و آن ماده خاصی است که در داخل سند بکار رفته و ماشین کنترل کننده آن تنها در بانک مرکزی ایران وجود دارد و در اختیار هیچ کشور دیگری نیست.

منبع:بانکی.آی آر
نوع مطلب : دانستنی های بانکی، 
برچسب ها : امنیت ایران چک های جدید (آموزش تصویری)، عکس های ایران چک، این چک 50هزار تومانی، ایران چک 100هزار تومانی، جزئیات امنیتی ایران چک ها،
لینک های مرتبط :
دوشنبه 30 مرداد 1396 10:35 ق.ظ
Howdy! I know this is kind of off topic but I was
wondering if you knew where I could find a captcha plugin for my
comment form? I'm using the same blog platform
as yours and I'm having difficulty finding one? Thanks a lot!
چهارشنبه 18 مرداد 1396 08:21 ق.ظ
We're a group of volunteers and opening a new scheme in our community.

Your site offered us with valuable information to work on.
You have done an impressive job and our whole community will
be thankful to you.
سه شنبه 17 مرداد 1396 01:07 ق.ظ
You should be a part of a contest for one of the
best blogs on the internet. I most certainly will recommend this blog!
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:26 ب.ظ
Hey! Do you know if they make any plugins to assist with SEO?
I'm trying to get my blog to rank for some targeted keywords
but I'm not seeing very good gains. If you know of
any please share. Cheers!
شنبه 2 اردیبهشت 1396 09:59 ب.ظ
Hey I know this is off topic but I was wondering if you knew of any widgets I could
add to my blog that automatically tweet my newest twitter updates.
I've been looking for a plug-in like this for
quite some time and was hoping maybe you would have some
experience with something like this. Please let me know if you run into anything.
I truly enjoy reading your blog and I look forward to your new updates.
دوشنبه 28 فروردین 1396 06:26 ق.ظ
This paragraph will help the internet people for building
up new weblog or even a weblog from start to
end.
سه شنبه 22 فروردین 1396 07:44 ب.ظ
I want to to thank you for this fantastic read!! I absolutely enjoyed every
little bit of it. I have got you saved as a favorite to check
out new stuff you post…
شنبه 19 فروردین 1396 03:52 ب.ظ
Nice blog here! Also your website loads up very fast!
What web host are you using? Can I get your affiliate link to
your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol
یکشنبه 13 فروردین 1396 11:27 ق.ظ
I really like what you guys are usually up too. This kind of clever work and coverage!
Keep up the good works guys I've you guys to
blogroll.
پنجشنبه 10 فروردین 1396 04:19 ب.ظ
Fine way of telling, and pleasant post to obtain data
concerning my presentation subject, which i am going to present in institution of higher education.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه