تبلیغات
اندیشه ای اسلامی ، بانکداری ایرانی - اصول بانکداری اسلامی
 
اندیشه ای اسلامی ، بانکداری ایرانی
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : احمد یاری
مطالب اخیر
نویسندگان
یکشنبه 31 فروردین 1393
بانكداری اسلامی همان اهداف بانكداری متداول دنیا را دنبال می‌كند با این تفاوت كه ادعا می‌شود عملیات بانكداری در این بانك‌ها براساس فقه معاملات اسلامی صورت می‌گیرد.
مهم‌ترین اصل در بانكداری اسلامی تقسیم سود و زیان حاصل از معامله و پرهیز از پرداخت ربا یا همان بهره پول است.

عمومی‌ترین مفاهیم مورد استفاده بانكداری اسلامی شامل مضاربه (تقسیم سود)، ودیعه (به امانت گذاردن)، مشاركت (سرمایه‌گذاری مشترك)، مرابحه (قرارداد مبتنی بر قیمت تمام شده) و اجازه به شرط تملیك (لیزینگ) است.

در یك قرارداد رهنی به جای اینكه برای خرید یك كالا، وام در اختیار خریدار قرار بگیرد، بانك‌ها خود اقدام به خرید كالا می‌كنند و آن را دوباره به خریدار می‌فروشند و وجه آن را به صورت قسطی دریافت می‌كند.
البته در این معامله سودی و یا جریمه‌ای دریافت نمی‌شود.
به منظور جلوگیری از هر گونه قصور در این زمینه بانك اقدام به دریافت وثیقه می‌كند.
كالا یا ملك مورد معامله از آغاز به نام خریدار ثبت می‌شود. این كار مرابحه نام دارد.

یكی دیگر از مفاهیم در انجام معاملات اسلامی اجاره و اقتنا نام دارد كه مشابه لیزینگ مستغلات است.
وام بانك‌های اسلامی برای خرید وسائل نقلیه نیز شیوه مشابهی از لیزینگ است كه وسیله نقلیه را با قیمتی بالاتر از قیمت معمول به خریدار می‌فروشد اما مالكیت خودرو را تا پایان مدت اقساط وام حفظ می‌كند.

نوعی دیگر از انواع تسهیلات بانك‌های اسلامی پرداخت وام به شركت‌ها با نرخ بهره شناور است.
نرخ بهره شناور به عنوان نرخ بازده ویژه یك شركت به حساب می‌آید. به علاوه اینكه سود بانك دقیقا برابر با سود خود شركت خواهد بود.
این فرم از مفاهیم خدمات بانكداری اسلامی مشاركت نام دارد كه بانك تامین‌كننده منابع مالی و شركت پدیده آورنده و مجری پروژه است كه در پی یك طرح اقتصادی به سرمایه‌گذاری مشترك می‌پردازند.
بنابراین این سود و زیان نیز به طور مساوی بین آنها تقسیم می‌شود و شركت نباید در صورت شكست در پروژه هزینه‌ها و زیان را برعهده گیرد.

مركز مشاوره شریعت اسلامی
بانك‌ها و موسسات اسلامی كه به ارائه خدمات و تولیدات بانكداری اسلامی می‌پردازند. به تاسیس یك كمیته مشاوره بانكداری اسلامی نیازمندند.
هدف از تاسیس این كمیته اطمینان از اجرای احكام شریعت اسلامی در قراردادها و معاملات بانكی است.

عقود مختلف در بانكداری اسلامی

ودیعه (Wadiah)
در عقد ودیعه بانك به عنوان یك محافظ و معتمد برای سپرده‌گذاری در نظر گرفته می‌شود.
در بانكداری اسلامی هر شخص می‌تواند پول خود را به صورت ودیعه نزد بانك به امانت بسپارد و هر گاه كه خواست می‌تواند آن را بدون كم‌وكاست دریافت كند.
به این سپرده سودی تعلق نمی‌گیرد و در مقابل بانك با صلاحدید خود صاحب سپرده براساس میزان استفاده از سپرده هدیه‌ای تقدیم می‌كند.
البته پرداخت این هدیه از سوی بانك نیز هیچگاه تضمین نمی‌شود اما بانك تلاش می‌كند برای پاداش دادن به سپرده‌گذار براساس طول یك دوره سپرده‌گذاری هدیه‌ای به وی بدهد.

مرابحه Murabaha
مرابحه از نظر لغوی به معنی توافق دوطرفه برای سود یك معامله است. مرابحه قراردادی است كه براساس آن فروشنده هزینه و سود مورد انتظار خود را اعلام می‌كند.
بانكداری اسلامی این نوع قرارداد را به عنوان یكی از تكنیك‌های كاری خود پذیرفته است.
به عنوان یك تكنیك مالی مشتری از بانك درخواست می‌كند كه یك كالای مشخص را برای وی خریداری كند و بانك با اعلام میزان سود علاوه بر هزینه خرید به مشتری این كار را انجام می‌دهد.

مضاربه Muzarabah
نمونه‌ای از شراكت در استفاده از منابع مالی است كه یك طرف مسوول تامین سرمایه و یك طرف وظیفه انجام كار، تخصص و مدیریت را برعهده می‌گیرد.
هرگونه منفعت به دست آمده براساس یك توافق قبلی بین طرفین تقسیم می‌شود در صورتی كه هرگونه زیان تنها متوجه تامین‌كننده سرمایه است.
در این حالت بابت زیان شركت و عامل اجرای پروژه خسارتی پرداخت نمی‌شود.
در این عقد به وام‌دهنده رب‌المال و به وام‌گیرنده مضاریب می‌گویند. در بانكداری اسلامی تمامی سرمایه توسط بانك پرداخت می‌شود و اجرای تجارت و مدیریت آن برعهده طرف مقابل است.

در مضاربه هیچ‌گونه زیانی تقسیم نمی‌شود. بانك در واقع صاحب دارایی است و عامل اجرایی به عنوان كارگر و یا كارگزار وی محسوب می‌شود.
تقسیم سود بیشتر همانند عقد مشاركت تقسیم می‌شود.
در مضاربه صاحب سرمایه حق مداخله در مدیریت و تجارت را ندارد مسوولیت این مهم برعهده عامل این پروژه است.
مهم‌ترین ویژگی مضاربه امكان توافق بر سر تقسیم سود به هر نسبت بین طرفین است. مضاربه می‌تواند به صورت انفرادی و یا گروهی اجرا شود.

مشاركتMusharakah
مشاركت ارتباطی است كه برمبنای یك قرارداد همكاری تجاری دوطرفه، سود و زیان حاصل از انجام كار بین طرفین تقسیم می‌شود.
مشاركت یك توافق است كه در آن بانك اسلامی سرمایه مورد نیاز را تامین می‌كند كه این سرمایه با آورده دیگر طرفین قرارداد و شركت تجاری تركیب می‌شود در این قرارداد همه طرفین حق دارند كه در مدیریت فعالیت تجاری یا صنعتی مداخله كنند اما نیازی به انجام آن نیست.
در این عقد تجاری سود به دست آمده براساس توافق قبلی تقسیم می‌شود اما زیان احتمالی حاصل از كار براساس نسبت آورده سرمایه تقسیم خواهد شد.

مشاركت (Partnership Financing)
این نوع مشاركت یك توافق كلاسیك است. تمامی طرفین برای تامین مالی یك پروژه بازرگانی، صنعتی، سرمایه‌گذاری و غیره كه ریسك موفقیت آن نیز همواره وجود دارد، همكاری می‌كنند.
میزان سود حاصل از این پروژه براساس توافقات قبلی بین شركا تقسیم می‌شود، اما هرگونه زیان احتمالی براساس میزان حق و حقوق مشاركت طرفین تقسیم می‌شود.
در این مشاركت یك نفر به تنهایی نمی‌تواند خسارت ناشی از عدم همكاری دیگران را متقبل شود. مدیریت پروژه نیز بر عهده همه، برخی یا حتی یك نفر از اعضا خواهد بود.

مشاركت (Joint Venture)
این نوع مشاركت به نحوی است كه دو طرف سرمایه‌های خود را در یك پروژه روی هم ریخته و در اجرای آن مشاركت می‌كنند و سود و زیان حاصل از كار را به نسبت میزان مشاركت بین یكدیگر تقسیم می‌كنند. در عقد مشاركت طرفین حق مداخله دارند، گرچه می‌توانند از این حق خود چشم بپوشند و از طرف خود یك نفر را مشخص كنند یا این حق را به شریك خود تفویض كنند. در این صورت طبیعی است كه بهره بردن از سود و یا بر عهده گرفتن میزان خسارت نیز با توجه به نقش طرفین در پیشبرد پروژه تعریف خواهد شد.
مشــــاركت در كل به دو نوع است. یكی مشـــاركت دائــــم (Permanent Musharakah) و دیگری مشاركت تقلیلی (Diminishing Musharakah) كه در ذیل توضیح هر یك ارائه شده است.

مشاركت دائم
در مشاركت دائم یك بانك اسلامی در یك پروژه مشاركت می‌كند و براساس یك نسبت از پیش تعیین شده از سود بهره‌مند می‌شود. مدت زمان این قرارداد معین نشده و می‌تواند بنا به خواسته طرفین ادامه یابد. این تكنیك برای تامین مالی پروژه‌های بلندمدت مناسب است. در شرایطی كه منابع مالی مورد نیاز پروژه برای یك مدت طولانی تعریف شده و به بهر‌ه‌برداری رسیدن آن ممكن است به طول بیانجامد.

مشاركت تقلیلی
در این نوع مشاركت سهم آورده شركت‌كنندگان در پروژه و سهم سود آنها بر پایه یك نسبت از پیش توافق شده تعیین می‌شود. اما در عین حال روشی را فراهم می‌كند كه براساس آن سهم آورده بانك در پروژه كاهش می‌یابد و در نهایت این سهم به مالكیت دیگر شركا در می‌آید.
این قرارداد اجازه می‌دهد كه به مرور پرداخت بیشتر و بالاتری نسبت به حق واقعی بانك صورت ‌گیرد و بانك به تدریج سود آورده خود را دریافت می‌كند و به علاوه سرمایه اصلی و حقوق مشاركتی بانك كم‌كم كاهش می‌یابد و پس از مدت معینی به صفر می‌رسد و شراكت بانك پایان می‌یابد.
شكل عقد مشاركت مالی می‌خواهد توسط بانك‌های اسلامی به منظور انجام تجارت‌های داخلی، واردات و چاپ اوراق اعتباری مورد استفاده قرار گیرد. این قرارداد همچنین می‌تواند در كشاورزی و صنعت به كار گرفته شود.

مشاركت در سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز Musharakah Venture Capital
این تكنیك مشاركت بین دو طرف در تامین مالی یك پروژه است. سهم سود هر یك از قبل توافقی تعیین می‌شود اما سهم زیان احتمالی بر حسب میزان مشاركت در طرح تعیین می‌شود و مدیریت پروژه بر عهده هر دو طرف است.

اجاره (Ijara)
معنی تكنیكی اجاره فروش یك حق عمری و رقبی معین در مقابل دریافت پاداشی معین است. عموما برای اجیر كردن و به خدمت گرفتن مورد استفاده قرار می‌گیرد، اجاره همچنین برای در اختیار گرفتن یك زمین در مقابل پرداخت اجاره بهای ثابت به صورت نقدی به كار گرفته می‌شود.
مضاربه (Muzarah) حالتی از اجاره است كه صاحب زمین با اجاره دادن آن بخشی از محصول به دست آمده را به عوض اجاره دریافت می‌كند. همین روش نیز توسط بانك اسلامی به كار گرفته می‌شود. بانك براساس قراردادی ساختمان، لوازم و امكاناتی مشابه را در ازای یك اجاره بهای توافقی به مشتری اجاره می‌دهد. اجاره‌بها ثابت بوده آنچنانكه بانك مبلغ سرمایه‌گذاری اصلی به علاوه سود آن را كسب خواهد كرد.
 
لیزینگ
لیزینگ یكی از شیوه‌های قانونمند كسب درآمد براساس قوانین اسلامی است. در این شیوه یك دارایی واقعی مانند دستگاه، اتومبیل، كشتی و یا یك خانه می‌تواند از سوی موجر به مستاجر برای دوره معین در قبال قیمت معین اجاره داده شود. هزینه و منفعت در این معامله به صور روشن و آشكار در قالب قرارداد اجاره قید می‌شود. از این شیوه بانك‌های بسیاری در كشورهای اسلامی استفاده می‌كنند. بانك توسعه اسلامی (IDB)،‌ بانك اسلامی مالزی و تعدادی از بانك‌های تجاری در پاكستان این شیوه را به‌كار می‌گیرند.
براساس قرارداد اجاره یا لیزینگ یك بانك اسلامی یك دارایی را براساس مشخصات و خواسته‌های مشتری خریداری می‌كند و آن را با توافق طرفین ضمن تعیین مدت اجاره و میزان اجاره به مشتری اجاره می‌دهد. مشخصات و طبیعت دارایی مورد اجاره نیز به هنگام تعیین اجاره و زمان اجاره مورد نظر قرار می‌گیرد. در طول مدت لیزینگ مالكیت دارایی در اختیار اجاره‌دهنده (بانك) است. بانك این حق را دارد كه این مالكیت را به اجاره‌كننده (مستاجر) انتقال دهد. در پایان مدت اجاره دارایی مجددا به بانك تحویل داده می‌شود.

اجاره به شرط تملیك (Lease to Purchase)
لیزینگ در معاملات مالی اسلامی از ظرفیت‌های بسیاری برخوردار است و بانك‌های اسلامی شیوه‌های مختلف آن را به مرور تجربه كرده و به كار می‌گیرند. توافق خرید اجاره یكی از این نمونه‌ها است. براساس این توافق كه به اجاره به شرط تملیك، فروش اقساطی یا «اجاره و الاقتناء» نیز معروف است، مورد اجاره در پایان دوره لیزینگ به تملك مستاجر در می‌آید و مبالغ پرداختی اقساط به جای اجاره (سود سرمایه) و همچنین اصل سرمایه محسوب شده و در پایان، مالكیت اجاره‌دهنده (بانك) سلب می‌شود.
از این روش عمدتا برای خرید منزل و اتومبیل استفاده می‌شود.

قرض‌الحسنه (Qars aL hasana)
قرض‌الحسنه یك وام با فضیلت است. وام قرض‌الحسنه با شرط اینكه در پایان دوره به هیچ عنوان مبلغی به آن اضافه نشود، پرداخت می‌شود. این وام بدون بهره برای اهداف خیریه یا برطرف كردن نیازهای سرمایه‌گذاری‌های كوتاه‌مدت اعطا می‌شود. قرض گیرنده موظف است كه تنها اصل مبلغ وام را بازگرداند. این وام فقط مخصوص افراد نیازمند است و پاداش پرداخت این وام نزد خداوند است.
بانك‌های اسلامی در ارائه این وام به روش‌های مختلفی عمل می‌كنند. برخی از این بانك‌ها وام قرض‌الحسنه را صرفا برای سرمایه‌گذاری در خود بانك به متقاضیان ارائه می‌دهند. برخی دیگر به همه مشتریان این وام را پرداخت می‌كنند. برخی از بانك‌ها این وام را صرفا به دانشجویان نیازمند و دیگر بخش‌های اقتصادی ضعیف جامعه می‌دهند. تولیدكنندگان كوچك، كشاورزان و شركت‌هایی كه قادر نیستند از منابع دیگر نقدینگی مورد نیاز خود را تامین كنند از متقاضیان این وام‌ها هستند.

صندوق سرمایه‌گذاری اسلامی
صندوق سرمایه‌گذاری اسلامی یكی از بخش‌هایی است كه در نظام مالی اسلامی به سرعت رشد كرده است. در سراسر دنیا تقریبا 100صندوق سرمایه‌گذاری اسلامی وجود دارد. جمع كل دارایی‌های مدیریت شده در این صندوق‌ها نزدیك به 5میلیارد دلار است كه سالانه 12 تا 15درصد نیز رشد می‌كند. نظر به علاقه روزافزون به بانكداری اسلامی، تعداد صندوق‌های سرمایه‌گذاری روزبه‌روز بیشتر می‌شود. در كشورهای غربی نیز بانكداری اسلامی علاقه‌مندان زیادی پیدا كرده است.
با وجود این موفقیت‌ها، برخی از نیازهای سرمایه‌گذاران در این بازارها برآورده نشده و تعدادی از این صندوق‌ها بسته شده است.

اغلب این صندوق‌ها دارایی‌های شخصی، دارایی موسسات تعاونی و سرمایه‌گذاری‌های كوچك را مورد هدف قرار داده‌اند كه بین 50هزار تا یك‌میلیون دلار را شامل می‌شود.
بازارهای هدف برای صندوق‌های سرمایه‌گذاری اسلامی متفاوت هستند. برخی از آنها سرمایه‌های بازارهای محلی كشور مالزی و برخی دیگر سرمایه‌های كشورهای حاشیه خلیج‌فارس را هدف قرار داده‌اند. برخی دیگر به سرمایه‌های خاورمیانه چشم دوخته‌اند. در عین حال برخی از آنها برای عدم توفیق در دستیابی به بازارهای محلی و موفق نشدن در جذب سرمایه‌های جوامع اسلامی مورد شماتت قرار گرفته‌اند.
از آغاز به‌كار صندوق‌های سرمایه‌گذاری اسلامی در دهه 1990، شاهد ایجاد شاخص سهام اعتباری به وسیله شاخص بازار اسلامی داوجونز و سری شاخص جهانی اسلامی FTSE بوده‌ایم.

وب‌سایت failaka.com شرح فعالیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری اسلامی و فهرستی از این صندوق‌ها را در سراسر جهان ارائه كرده است.

فلسفه بانكداری اسلامی
شریعت اسلامی تنها ربا (بهره) را حرام اعلام كرد، اما سایر درآمدهای سرمایه را ممنوع نكرده است. به عبارت دیگر هر گونه پیش‌شرط برای انتفاع از اصل سرمایه و بدهی ممنوع اعلام شده است. براساس اصول اسلامی شیوه اجرایی و به‌كارگیری سرمایه در یك پروژه و موارد ایجاد شغل از اهمیت ویژه برخوردار است.
با الهام از آیه 275 سوره دوم قرآن كریم، سوره بقره ممنوعیت كار و درآمد بدون ریسك موجب می‌شود كه فعالیت‌های مالی در اسلام دارایی‌های واقعی با ارزش افزوده همراه باشد.

بانكداری اسلامی بر تقسیم ریسك، دادوستد فیزیكی كالا، درگیری مستقیم با تجارت و كار، اجاره و قراردادهای ساختمانی با استفاده از عقود مختلف شرعی استوار است، همچنین بانكداری اسلامی با مدیریت دارایی به منظور افزایش درآمد عمومی است. تقسیم ریسك و مدیریت آن برای دستیابی به حاكمیت مشاركت و همكاری در انجام پروژه‌ها یكی از اهداف بانكداری اسلامی است.

سود در اسلام پاداش نام دارد و فعالیت‌های مبتنی بر تقسیم ریسك و استفاده از منابع برای بالابردن ارزش سرمایه مجاز شمرده شده است.
معاملات مالی مجاز از سوی شریعت اسلامی باید مبتنی بر ارائه كالا، خدمات و منافع باشد. این سیاست برای برخورد و تعامل بهتر سیاست‌های پولی و مالی و ایجاد نظم بیشتر مورد توجه قرار دارد.

به‌علاوه اسلام اجاره دارایی و حق عمری و رقبی و دریافت اجاره‌بها را مجاز دانسته است
 
منبع :دنیای اقتصاد
به نقل از:بانکی.آی آر
نوع مطلب :
برچسب ها : اصول بانکداری اسلامی، بانکی،
لینک های مرتبط :
شنبه 22 دی 1397 03:43 ب.ظ
кредит онлайн на карту
кредит онлайн на банковскую карту
онлайн кредит
кредит онлайн на карту круглосуточно украина
кредиты
شنبه 22 دی 1397 03:20 ب.ظ
кредит на карту в украине
взяти кредит онлайн
интернет кредит украина
кредит на карту круглосуточно
онлайн кредит на карту без отказа украина
круглосуточно
سه شنبه 15 خرداد 1397 03:34 ب.ظ
фитнес резинка купить харьков
резинки для фитнеса длина
эспандеры ленточные
фитнес резинки esonstyle купить кие
эспандер резинка
резинка для растяжки ног
شنبه 22 اردیبهشت 1397 08:34 ق.ظ
онлайн кредит без паспорта
сос кредит на карту
займ не выходя из дома без отказа
кредиты онлайн по паспорту
гроші онлайн на карточку
кредит готівкою кредобанк
бистро займ
سه شنبه 11 اردیبهشت 1397 02:30 ب.ظ
где в харькове можно купить резинку для фитнеса
фитнес резинки николаев купить
резина для растяжки
bodbonds фітнес резінка
фитнес резинки пром юа
یکشنبه 19 فروردین 1397 07:12 ب.ظ
Have actually been taking little over a month.
یکشنبه 19 فروردین 1397 07:56 ق.ظ
The forty two,000 sq/m Gold Jewellery Constructing has 13 floors staging with
processing, buying and selling and repair areas.
یکشنبه 19 فروردین 1397 06:56 ق.ظ
Have been taking little over a month.
یکشنبه 12 فروردین 1397 12:01 ب.ظ
Excuse me?
یکشنبه 12 فروردین 1397 12:38 ق.ظ
I do know I certainly am! I am already watching the weather forecast to see
if a night this week will enable us visit no.4.
شنبه 11 فروردین 1397 09:02 ب.ظ
Each bit is inscribed E.B. Lover,” the cup on its aspect, emblazoned on a ribbon; the saucer round its heart, where the cup would relaxation.
شنبه 11 فروردین 1397 06:33 ب.ظ
Referred to as the Coronary heart Stone, Rose Quartz has been used as a love token as early as
600 B.C, because of its romantic pink hues.
شنبه 11 فروردین 1397 05:41 ب.ظ
Outside the jewelry district, triple keystone is the usual, and
you should expect to purchase the identical pieces for about $9,000.
شنبه 1 مهر 1396 10:26 ق.ظ
I loved as much as you'll receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored material stylish. nonetheless, you command get bought an nervousness over that you wish
be delivering the following. unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly a lot often inside case you
shield this hike.
سه شنبه 28 شهریور 1396 02:02 ق.ظ
I have learn some just right stuff here. Definitely worth bookmarking for
revisiting. I wonder how so much effort you set to create
this kind of wonderful informative site.
یکشنبه 15 مرداد 1396 04:46 ب.ظ
I love it whenever people come together and share ideas.
Great site, stick with it!
جمعه 13 مرداد 1396 03:08 ب.ظ
Thanks for sharing such a fastidious idea, paragraph is fastidious, thats why i have read it fully
شنبه 7 مرداد 1396 09:59 ب.ظ
Undeniably imagine that that you stated. Your favourite justification appeared to be on the internet the simplest thing to remember of.

I say to you, I certainly get annoyed while other people think about issues that they
plainly don't recognise about. You managed to hit the nail upon the highest and outlined out the entire thing with
no need side-effects , other folks can take a signal.
Will likely be again to get more. Thanks
دوشنبه 5 تیر 1396 03:23 ق.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی
که ظاهر شدن دلنشین در آغاز آیا واقعا نشستن درست با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما در واقع موفق به من مؤمن اما تنها
برای کوتاه در حالی که. من هنوز کردم مشکل خود را با جهش در
منطق و یک خواهد را سادگی به پر کسانی که شکاف.
در این رویداد شما در واقع که می توانید انجام من را مطمئنا
بود در گم.
جمعه 2 تیر 1396 07:54 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که صدایی دلنشین ابتدا آیا واقعا نشستن کاملا با من پس
از برخی از زمان. جایی درون جملات شما موفق به
من مؤمن متاسفانه تنها برای کوتاه در حالی که.

من هنوز مشکل خود را با فراز در
منطق و یک خواهد را خوب به کمک پر همه کسانی معافیت.
در صورتی که شما در واقع که می توانید انجام
من خواهد بدون شک بود مجذوب.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 03:40 ب.ظ
Great post. I was checking continuously this blog and I'm impressed!
Very useful info specifically the last part :) I care for such information a lot.

I was seeking this certain info for a very long time. Thank you and good luck.
دوشنبه 28 فروردین 1396 09:57 ب.ظ
If you want to take a good deal from this post then you
have to apply such techniques to your won web site.
دوشنبه 28 فروردین 1396 06:31 ق.ظ
Very descriptive post, I loved that a lot. Will there be a part 2?
سه شنبه 22 فروردین 1396 09:48 ق.ظ
You actually make it seem so easy with your presentation but I find this topic to
be actually something which I think I would never
understand. It seems too complicated and very broad for
me. I'm looking forward for your next post, I will try to get the hang of it!
یکشنبه 20 فروردین 1396 10:05 ب.ظ
I was wondering if you ever thought of changing the structure of your site?
Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of
content so people could connect with it better. Youve got an awful lot of text for
only having one or two images. Maybe you could space it out better?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
 
 
بالای صفحه